Papež Frančišek je v božičnem sporočilu pozval ljudi na spremembo v svojih srcih
Papež Frančišek je v božičnem sporočilu pozval ljudi, naj dovolijo, da božična luč prebije “temo v srcih ljudi”, ki vodi do verskega preganjanja, družbene krivice, oboroženih spopadov in strahu pred migranti.
V svojem božičnem sporočilu Urbi et Orbi (Mesto in svet) je 83-letni papež pozval k miru v Sveti deželi, Siriji, Libanonu, Jemnu, Iraku, Venezueli, Ukrajini in več afriških državah, v katerih vladajo oboroženi spopadi.
Bistvo njegovega sporočila je, da se spremembe začnejo v srcih ljudi.
“Tema prebiva v srcih ljudi, Kristusova luč pa je še večja,” je dejal Papež.
“Temo najdemo v osebnih, družinskih in družbenih odnosih, vendar je Kristusova luč večja. Tema obstaja v gospodarskih, geopolitičnih in okoljskih konfliktih, še večja pa je Kristusova luč,” je dejal.
Papež je opozoril na preganjanje kristjanov v Burkini Faso, Maliju, Nigru in Nigeriji ter prosil boga, naj potolaži tiste, ki trpijo zaradi svoje vere.
Del sporočila je papež namenil tudi trpljenju migrantov
“Nepravičnost jih prisili, da prečkajo puščave in morja, ki se spremenijo v pokopališča. Nepravičnost jih prisili, da trpijo neverjetne oblike zlorab, zasužnjevanja vseh vrst in mučenja v nečloveških taboriščih,” je dejal.
“Nepravičnost jih poganja iz kraja, kjer bi lahko imeli upanje za dostojno življenje, namesto tega pa se znajdejo pred zidovi brezbrižnosti,” je dejal Frančišek.
“Naj bog omehča naša kamnita srca”
Toda čeprav je na svetu veliko večjih težav, ne smemo poskušati odpraviti zlorab nekje daleč, je papež svetoval ljudem, naj najprej sprožijo spremembe v svojih skupnostih, da sčasoma ozdravijo “vse trpeče člane naše človeške družine.”
“Naj Bog zmehča naša pogosto kamnita in samozadostna srca in jih spremeni v kanale ljubezni. Naj prinese svoj nasmeh preko naših ubogih obrazov vsem otrokom sveta; tistim, ki so zapuščeni in tistim, ki trpijo nasilje,” je dejal.
Pri poudarjanju tega sporočila sta poleg papeža na balkonu bazilike sv. Petra bila prisotna dva kardinala, Renato Martino, predsednik vlade Vatikanskega urada za priseljevanje in Konrad Krajewski, papeški alumnus, ki je delil pomoč revnim in brezdomcem v Rimu.
“Preko naših šibkih rok naj bog obleče tiste, ki nimajo česa obleči, naj da kruh lačnim in ozdravi bolne,” je dejal papež Frančišek in dodal, da je vsak z nudenjem prijateljstva lahko blizu ostarelih, osamljenih, migrantov in marginaliziranih.
“Na ta vesel božič prinese svojo nežnost vsem in razsvetli temo tega sveta,” je zaključil papež.