(V ŽIVO) Šarec napovedal ustavno obtožbo proti predsednika vlade Janezu Janši – Luka Mesec za jutri napoveduje sestanek opozicijskih strank
Gre za neposredno odškodovanje državljanov in za kršenje ustave v delu, ki govori o pravici do zdravstvenega varstva, je na današnji tiskovni konferenci dejal Marjan Šarec na kateri je napovedal ustavno obtožbo predsednika vlade Janeza Janše, ker država decembra lani v drugem krogu nabave ni naročila cepiva BioNTecha in Pfizerja.
V LMŠ se po Šarčevih besedah sprašujejo, ali je šlo pri tem, da nismo naročili nobenega odmerka cepiva, “za špekulacije s cenami”, saj je znano, da je cepivo BioNTecha in Pfizerja dražje, “ali pa se želi podaljševati epidemijo v nedogled”. “Gre za direktno oškodovanje državljanov, gre tudi za kršenje 51. člena ustave, ki govori o pravici do zdravstvenega varstva, zato bomo v LMŠ uporabili vsa sredstva, ki so nam na voljo, da se potegnemo za pravice državljanov,” je dejal.
Strategijo cepljenja je označil za neučinkovito, Janši pa poočital, da krivce za to išče povsod drugje, le tam ne, kjer bi jo moral.
Ustavno obtožbo zoper predsednika vlade lahko v DZ vloži najmanj 10 poslancev. Šarec verjame, da bodo v celotni opoziciji pri tem enotni “in da se bo v DZ pokazalo, komu je mar za državljane in komu ne”.
Nekdanji minister za zdravje Tomaž Gantar je sicer danes za medije dejal, da jeseni ni bil seznanjen, da bi lahko Slovenija naročila dodatne količine cepiva Pfizerja in BioNTecha. O naročilih je namreč odločala takratna komisija pri ministrstvu za zdravje, ki je tudi pripravila strategijo cepljenja. Komisija se je po Gantarjevih navedbah očitno takrat odločila, da dodatnih količin omenjenega cepiva ne nabavi, ker so pričakovali, da bo prej odobreno cepivo AstraZenece.
Kateri so bili člani te komisije, ki je odločala o naročilih cepiv, Gantar točno ne ve, je pa po njegovih besedah bila članica tudi nekdanja vodja svetovalne skupine za covid-19, ki danes vodi svetovalno skupino za cepljenje pri NIJZ Bojana Beović. Nacionalna koordinatorica programa cepljenja nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Marta Grgič Vitek pa je na današnji novinarski konferenci o covidu-19 potrdila, da je bila članica skupine, ki so jo sestavljali številni strokovnjaki s področja cepljenja. Potrdila je, da je bila komisija povprašana tudi glede naročil cepiv in da so zmeraj odgovarjali, naj se nabavi toliko cepiva, kot nam pripada glede na število prebivalcev.
Odzvali so se tudi v Levici. Koordinator stranke Luka Mesec je dejal: “Vlada pravi, da so hoteli ‘privarčevati’, ko niso naročili cepiv. Račun kaže drugače: ‘privarčevali’ so 5 milijonov evrov, vsak dan epidemije pa nas stane 5,9 milijonov. So sposobnosti vladnega računovodstva na nivoju njenega upravljanja epidemije – ali pa komu izredne razmere pač ustrezajo?”